Sıkça Sorulan Sorular

Yapılan çalışmalara göre, zeytin içeriğindeki vitaminler sayesinde çocuklarda kemik gelişimini destekler ve yaşlılarda osteoporoz riskini azaltır. Kan basıncını düzenleyerek kalp krizi riskini düşürür. İçerdiği E vitamini sayesinde sinir sistemini koruyarak, Alzheimer riskini azaltır.

Zeytini Düzenli Yemenin 7 Mucizevi Faydası
  • Sindirimi Kolaylaştırır.
  • Saç, Cilt ve Tırnak İçin Besleyici.
  • Kanseri Önler.
  • Uzun Süre Tok Tutar.
  • Kalp Sağlığını Korur.
  • Vücut Gelişimine Destek Olur.
  • Kan Yapar.

Kalpteki ritim bozukluklarını gidererek, kalbe giden damarlardaki tıkanıklıkları açar, kan dolaşımını arttırır. Sindirim sistemini düzenler ve ishalleri keser. Zeytin ve zeytinyağıda yine zeytin yaprağı gibi çok şifalıdır. Kalp sağlığını koruyan zeytin ve zeytinyağı tekli doymamış yağ içermektedir.

Doğal Zeytin çeşitlerini uygun fiyatlara Zeytincim İsmet kalitesi ile evinizde geliyor. Ücretsiz Kargo seçenekleri veya kapıda ödeme imkanı ile online sipariş verebilir. Organik Ürünlerimizin tadına bakabilirsiniz. Hızlı Kargo, Doğal Ürünler için şimdi iletişime geçebilirsiniz.

Siyah zeytinin içerisinde bolca bulunan antioksidanlar, kolesterolün oluşmasına neden olan reaksiyonları engeller. Bu sayede kalp hastalıkları oluşma riskini de engellemiş olur. Zeytinin içerisinde de tabii ki yağ bulunmaktadır. Bu konuda size Mudanya Yağlı Yuvarlama Sele Zeytini önerebiliriz.

Normal ve dengeli bir şekilde tüketildiğinde midedeki sorunlara iyi gelen ve sindirim sistemini düzenleyen zeytin fazla tüketildiğinde midede bazı sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden zeytinin düzenli ve dozunda tüketilmesi çok önemli. Eğer fazla tüketilirse mide ekşimesi sorununu ortaya çıkarır.

Zeytin aşırıya kaçmadan tüketildiğinde mideye dolgunluk hissi verip, tok tutar ve kilo vermeye yardımcı olur, ancak zeytinin, içerisinde zeytinyağı bulunması dolayısıyla fazla miktarda tüketiminde direk kilo alımına sebebiyet vermektedir.

Zeytin de her ne kadar sağlıklı olursa olsun, her ne kadar doğal yağ içerirse içersin çok fazla tüketilmesi halinde kiloya neden olabilir. Bunun için kahvaltılarda en fazla 5-9 adet kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

Kan şekerini yükseltmediği için en sağlıklı meyvenin zeytin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay “Her sabah kahvaltıda en az 10 tane zeytin yiyin diyor.

Zeytin ve zeytinyağının içinde yağ asitleri bulunur. Zeytinyağı diğer yağların aksine kandaki kolesterol oranını yükseltmemekte, tam tersine kontrol altında tutmaktadır. Bu yağlar aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırdığından diyetinizde zeytin ve zeytinyağına bolca yer verin.

Yeşil zeytin, yağ oranının azlığı ile siyah zeytine göre daha düşük kalorilidir. Yeşil zeytin de A vitamini daha fazladır ve yeşil zeytinden üretilen zeytinyağları çok daha kalitelidir.

Yetişkin bir birey için alınması gereken zeytinyağı miktarı bir çorba kaşığı kadardır. Ölçüsünü kaçırdığımızda göbek bölgesinde yağlanma yapmaktadır. Ancak düzenli ve dengeli tüketimlerde zeytinyağı insanlarda tokluk hissini tetiklediği için kilo artışı azalmakta hatta obeziteye karşı kullanılmaktadır.

Zeytinyağı doymamış yağ asidi bakımından zengindir. Bu nedenle diyetteyken tüketimine dikkat edilmelidir. Doğal tereyağı ile zeytinyağının sahip olduğu kalori neredeyse aynıdır. Ancak zeytinyağının sıvı olması daha kolay sindirilmesini sağladığı için daha sağlıklıdır.

En değerli olduğu dönem yeşil olduğu dönemdir, fakat bu dönemde zeytin ham ve tam yağlanmamış olduğundan az yağ elde edilir.( normalde 5 kg zeytinden 1 kg yağ alınır ) bu dönemde 10-12 kg dan 1 kg yağ alınır ama değerli ve aromatik bir yağdır.

Zeytin Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 207 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Porsiyon (5 Adet) yani 20 gramlık miktarında Zeytin 42 kalori bulunmaktadır. Zeytin, kahvaltılarda, salatalarda ve hamur işlerinde kullanılan bir besindir.